Skip Navigation Links
صفحه اول
سخن شما
اخبار البرز
پيوندها
تماس با ما
12/11/2017   1396/09/20 - دوشنبه   RSS 

  كد مطلب : 4698 نسخه چاپي  
1391/09/06 10:50 
 
 رنگین کمانی از عشق و هنر/ 15 درصد توان جسمی و یک دنیا اراده
   کرمان - شهرنیوز:نقاش قطع نخاع با 15 درصد توان جسمی و تنها دو عصب حرکتی برای اهل هنر نام مرحوم صادقی را تداعی می کند که پس از خلق 2500 اثر در حالیکه وجودش مملو از عشق به خدا و امام حسین بود دار فانی را واع گفت.
به گزارش شهرنیوز، دنیا بارها و بارها به ما ثابت کرده تا هنرمندی از دنیا نرود کسی به یادش نمی افتد، نمونه این مسئله درگذشت جهانبخش صادقی از اهالی شهرستان بافت استان کرمان بود، جالب اینکه بسیاری از مردم کرمان حتی نمی دانستند این هنرمند بزرگ اهل کرمان است نه گرامیداشتی نه نمایشگاهی و نه حتی مقاله ای در نشریات محلی شاید به همین علت است که می گویند خاک کرمان سرد است و هنرمندان از خواجوی کرمانی گرفته تا بسیاری از هنرمندان معاصر پای ماندن در این دیار ندارند اما برخلاف سایرین جهانبخش صادقی پس از سالها به دیارش باز گشت.

جهانبخش با سایر هنرمندان بسیار تفاومت دارد به جرات می توان گفت که بسیاری از انسانهای اطراف ما در طول زندگیشان حتی نمی توانند یک گام از گامهای جهانبخش مرحوم را بردارند.استاد جهانبخش صادقی دو هزار و 500 تابلو بسیار نفیس خلق کرد و به شدت مورد علاقه استاد فرشچیان بود اما شاید کمتر کسی باور کند این تابلوهای بسیار نفیس را کسی خلق کرده است که تنها 15 درصد توان جسمی یک انسان معمولی را دارد و سالها بر روی تخت متحرکش دراز کشیده و با زحمت بسیار و در حالیکه تنها در هر دستش یک عصب دارد اما با اراده ای شکست ناپذیر و سرشار از عشق به خداوند و امام حسین(ع) تصاویری و تابلوهایی را خلق کرده که آفرینششان از عهده بسیاری از هنرمندان نیز خارج است.

خداوند اینگونه خواست پس من شاد زندگی می کنم

استاد در 16 سالگی در حالیکه در شب میلاد امام حسین(ع) در حال آذین خیابان بود بر اثر تصادف با یک خودرو دچار سانحه شد و از ناحیه گردن به پائین دچار قطع نخاع شد در جریان بستری شدن در بیمارستان با گروهی دانشجوی نقاشی ملاقات کرد و از آن پس به استعداد شگرفش در نقاشی پی برد و در این زمینه شروع به یادگیری و خلق تصاویر مختلف کرد که از همان هنگام نیز از دید بسیاری از هنرمندان و اطرافیانش تعجب برانگیز بود.وی در یکی از حرکتهای هنریش که از مجموعه های بی نظیر نقاشی محسوب می شود عکس 110 شهید و مجاهد لبنانی را به تصویر کشید که جزو آثار ماندگار هنر معاصر ایران محسوب می شوند این درحالی بود که استاد برای کشیدن نقاشی بر روی یک تخت متحرک به شکم می خوابید و با استفاده از دو دستش قلم مو را به دست می گرفت و بر بومش نقش می زد.

نکته قابل توجه اینکه هیچ گاه استاد در طول دوران معلولیت 85 درصدیش از وضعیتش گلایه مند نبود و از عاشقان اباعبدالله محسوب می شود و بسیاری از تابلوهایش نیز در همین زمینه خلق شد و درنهایت نیز در تاسوعا و عاشورای حسینی چشم از جهان فرو بست.

نوشدارو پس از مرگ سهراب
سیل پیامهای تسلیت به این استاد نقاشی در حالی از گوشه کنار روانه شده است که این سوال در ذهن خواننده تداعی می شود که چرا پیش از این افراد سراغی از این هنرمند برجسته نمی گرفتند؟ و در زمان حیاتش برای ارج نهادن بر هنر و اراده اش چه کردند؟مردمداری و نوع دوستی شاخه اصلی استاد صادقی
 
برادر استاد در حاشیه مراسم تشییع پیکرش در بافت در خصوص این هنرمند به مهر گفت: جهانبخش همیشه به یاد خدا بود و به عشق او زندگی کرد.
 
وی مردم داری و مهربانی با اطرافیان را رمز موفقیت استاد دانست و گفت: همه او را دوست داشتند و این امر در مراسم تشییع پیکرش هم مشخص است و همه دوستادارنش برای خداحافظ با او آمده اند.
 
وی ساده زیستی و اخلاص در خلق آثارش را نمود کامل اخلاق این هنرمند فقید دانست.
 
استاد صادقی: شادی را از خود دریغ نکنید
 
شاید با ذکر این جمله از استاد صادقی بهتر شخصت وی شناخته شود. وی در مصاحبه ای می گوید: خدا خواسته من باشم، پس هستم. خدا خواسته اینگونه زندگی کنم پس شادمانی را از خود دریغ نمی کنم.
 
زندگینامه جهانبخش صادقی
 
بیان زندگیش نیز از زبان ساده و شیوا اما صادقانه اش شیرین است، مرحوم صادقی در خصوص دوران زندگیش گفته است که "جهانبخش صادقی گوغری هستم در سال 1335 در بافت کرمان پا به عرصه وجود گذاشتم دوران کودکی و نوجوانی خود را با تحصیل همراه کار، در کنار خانواده ای زحمتکش سپری کردم اگر چه در شانزده سالگی در شب میلاد امام حسین (ع) در حال چراغانی دچار سانحه تصادف و قطع نخاع از ناحیه گردن به پایین شدم.خاطره های رنگین کمانی
 
با آنکه انگشتانم حرکتی ندارند و در هر دست تنها یک عصب حرکتی دارم و دارای 85 درصد معلولیت هستم ولی زندگی برای من سرشار از خاطره های رنگی و دوست داشتنی است.
 
در ابتدای معلولیتم از حمایت های سازمان بهزیستی برخوردار بودم سپس با مطالعه و تشویق اطرافیان مهربان و دلسوز حرفه نقاشی را آموختم و چندی نگذشت که دریافتم در این زمینه استعداد شگرفی دارم چرا که، خدا گر ز حکمت ببندد دری به رحمت گشاید در دیگری. و اینگونه شد که اکنون بیش از دو هزار و 500 اثر بیاد ماندنی از خود به جا گذاشته ام و در بیش 92 نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت کرده ام و به یاری خدا توانسته ام همراه با خواهر و برادر خود زندگی خوش و موفقی داشته باشم و در کنار این خوشبختی اکنون حدود 120 هنرجو دارم که درس عشق و امید را در کنار هنر به آنها می آموزم و با امید به الطاف الهی تلاش و توان ذهنی و جسمی ام را در جهت اثبات استعدادهای وجودیم و قدرت الهی به کار می گیرم.خدا خواسته من باشم، پس هستم.
 
با امید به الطاف الهی تلاش و توان ذهنی و جسمی ام را در جهت اثبات استعدادهای وجودیم و قدرت الهی به کار می گیرم.
 
استاد الگوی معلولان جهان شد
 
صادقی در طول دوران زندگیش و با توجه به استعداد بی نظیرش به شدت مورد توجه رسانه های خارجی نیز قرار داشت وی در این ایام با شبکه تلویزیونی سی ان ان، تلویزیون الجزیره، شبکه ام بی سی، تلویزیون المنار حزب الله و LBC و TL و المستقبل لبنان، کانال ماهواره‌ای صباح الخیر، مجله العالم الإعاقه (دنیای معلولین) در بیروت مصاحبه کرده و بسیار مورد علاقه معلولان سایر مناطق دنیا بوده است بطوریکه از وی به عنوان الگوی معلولان نام برده می شود.
 
وی در دوران حیاتش با علامه فضل الله، شیخ حسن نصرالله، خانواده شهید فتحی شقاق، خانواده شهید علی منیف اشمر دیدار کرده است.وی در نهایت پس از سالهای زندگی سرشار از شادمانی و بجای گذاشتن آثار منحصر به فرد سوم آذرماه در بیمارستان تجریش تهران به دلیل عارضه کلیوی دعوت حق را لبیک گفت.
 
عشق به ابا عبدالله حسین (ع) در صادقی موج می زند

این هنرمند پرتوان که عشق به مولا و مقتدایش اباعبدالله الحسین (ع) در تمام وجودش ریشه دوانده بود با وجود۸۵درصد معلولیت خالق آثاری ارزشمند شد که بیش از هر چیز تابلویی از صبر، امید، اعتماد به نفس، انگیزه و استعداد خارق العاده الهی را در ذات بشری ترسیم می‌کرد.
 
نقش استاد در مقاومت لبنان
 
تلاش بی‌نظیر وی در مانا کردن ۱۱۰ شهید لبنانی در قالب ۱۱۰تابلوی ارزشمند و هدیه آنها به مجاهدان و دلباختگان مکتب حسین نشان از درک عمیق این هنرمند نسبت به ارزشهاست.
 
مرحوم صادقی نه فقط برای جامعه جهانی معلولان که برای همگان الگوی استقامت، تلاش و طراوت زندگی بود سفر عاشقانه او در ایام ماتم مولایش حسین بن علی (ع) و یاران با وفایش آخرین نقش زیبای او برتابلوی زندگی‌اش شد.
 
درگذشت استاد صادقی بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی به ویژه در نشریات ویژه معلولان داشته است اما استاد صادقی نه تنها الگوی معلولان جهان است بلکه این ابر مرد الگوی اراده و تلاش برای ساختن کشور و ایستادگی در مقابل مشکلات و سختی ها برای همه افراد جامعه است بدون شک فردی تنها با 15 درصد توان از بسیاری از افراد عادی جامعه نقش پر رنگ تری در عرصه های مختلف ایفا کرد.صادقی به دنیا لبخند زد و تسلیم نشد
 
هر چند وی در اکثر ایام عمرش بر روی تخت خوابیده بود اما بومهای نقاشی و هنر در مقابل اراده مثال زدنیش سر تعظیم فرود آوردند، وی با وجود اینکه دنیا در نوجوانی روی خشنش را برایش نمایان کرد اما او با نهایت لطافت در اوج نوجوانی محدودیتها را پذیرفت اما تسلیم نشد و با دو عصب دستهایش نقشی بر بومها زد که برای همیه ماندگار شد.
 
نکته قابل توجه اینکه استاد در سالهای ابتدایی معلولیتش و زمانی که نقاشی علاقمند شد حتی توان حرکت انگشتان دستهایش را نداشت اما او به همگان درس استقامت داد و توانست پس از مدتی با تنها دو عصب دستش تمامی استعدادهای درونش را با رنگهای زیبا و به یاد ماندنی آنچنان ترسیم کند که از عهده سایرین خارج شود.
 
120 هنرجو ثمره سالها تلاش استاد صادقی
 
جالب اینکه وی تا روزهای آخر عمرش 120هنرجو را آموزش داد و نقشی از خاطره بر بوم سفید زندگیش به یادگار گذاشت.
 
اما این روزهای روستای کوچک "رستاق" هر چند با نصب تندیس جهانبخشش جهانی شده است اما کمبود فرهنگی را حس می کند و این سوال که چرا در زمان حیات استاد کسی یادش نبود و آیا برخی که حتی یک بار نیز او را ندیده بودند چرا پس از فوتش نوشداری پس از مرگ سهراب آورده اند؟
 
ایجاد نمایشگاه دائمی آثار صادقی در کرمان
 
خبرگزاری مهر ضمن تسلیت درگذشت این هنرمند بزرگ ایرانی به مسئولان فرهنگ و هنر استان کرمان و افرادی که در صدد تمجید از وی برآمده اند پیشنهاد می کند نمایشگاه دائمی آثارش را در کرمان برپا کنند تا که شاید تقدیری هر چند دیر هنگام باشد از این نماد و اسوه خدا دوستی.
...................................
گزارش: سید مهدی موسوی
عکاس: حمید صادقی
 
تعداد دفعات مشاهده شده : 104
نظر شما
نام :   *
ايميل :
نظر  شما : *
كد :
*
 

 
 
تمامي حقوق اين سايت متعلق به بنياد علمي و فرهنگي شهروند مي باشد.