Skip Navigation Links
صفحه اول
سخن شما
اخبار البرز
پيوندها
تماس با ما
11/18/2017   1396/08/27 - شنبه   RSS 

  كد مطلب : 26239 نسخه چاپي  
1394/09/17 10:02 
  در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری؛
  غرفه مدیریت شهری کرج فرشی از علم و عمل را زیر پای بازدیدکنندگان گشود
   نمایشگاه هفته پژوهش، فناوری و فن بازار صبح روز شنبه هفته جاری با حضور جمعی از مقامات کشوری، استانی و شهری در محل پردیس کشاورزی دانشگاه تهران گشایش یافت و طی آن، مدیریت شهری کرج با برپایی غرفه ای باشکوه و شایسته، فرشی از جنس علم و عمل را زیر پای بازدیدکنندگان گشوده است.
به گزارش خبرنگار شهرنیوز، این نمایشگاه که به مناسبت فرا رسیدن هفته پژوهش در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران گشایش یافت، با بیش از 150 غرفه تا 18 آذر ماه جاری میزبان علاقمندان است و رُبان افتتاحیه آن با دستان معاون وزیر جهاد کشاورزی، استاندار البرز، نماینده مردم کرج در خانه ملت، مدیران کل، روسای دانشگاهها، مسئولان شهری و جمعی از نخبگان و پژوهشگران پاره شد.

آنطور که شنیده می شود به جهت اهمیت این رویداد علمی که با رونمایی از 20 محصول جدید در حوزه صنایع هایتک همراه بوده است، شاهد حضور اسحاق جهانگیری معاون اول دولت تدبیر و امید در آیین اختتامیه هستیم که نشانگر اهتمام نظام اسلامی برای نهادینه سازی فرهنگ تحقیق و پژوهش در میان اقشار مختلف جامعه دارد.

در این بین و به منظور ارائه تازه های مدیریت شهری کرج در حوزه تحقیق و پژوهش، مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی با همکاری اداره آموزش و معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری ایران کوچک نسبت به برپایی غرفه ای در مرکز نمایشگاه هفته پژوهش استان البرز اقدام کرده است و میزبان علاقمندان و بازدیدکنندگان می باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج در همین ارتباط می گوید: با توجه به ضرورت های اداره علمی و کارآمد کلانشهر دو میلیون نفری ایران کوچک، نمایندگان مردم با راه اندازی مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی موافقت کردند که در این مجموعه علم محور به دنبال بررسی راهکارهایی برای کاستن از آزمون و خطا و بهره مندی حداکثری از فناوری های نوین و دانش روز در مسیر خدمات رسانی به شهروندان می باشیم.

محمود دادگو با بیان اینکه مشکلاتی همچون ترافیک و آلودگی هوا در کرج به مرز بحران رسیده و خسارت های مادی و معنوی فراوانی را متوجه جامعه کرده است، خاطر نشان کرد: بسیاری از مشکلات و چالش های کنونی به روند اداره شهر در گذشته بر می گردد که مسئولان و تصمیم سازان به روش های سنتی تکیه زده و اعتماد چندانی به فناوری های نوین نداشته اند؛ البته این معضل مختص امروز و دیروز نیست و ریشه در تاریخ دارد و در دیگر شهرهای کشور نیز تسری داشته است.

رئیس پارلمان شهری کرج برای نمونه به فقدان کانال انرژی در این کلانشهر اشاره کرد و بیان داشت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان قبل از پیدایش و تاسیس شهرها نسبت به حفاری تونل مشترک تاسیسات شهری اقدام می شود تا با استقرار جمعیت و نیاز به توسعه سرانه ها و امکانات، دیگر شاهد حفاری مکرر معابر اصلی و فرعی و وارد آمدن خسارت های میلیاردی به زیر ساختها و بیت المال نباشیم.

وی با تاکید بر اینکه دوران اداره شهرها با آزمون و خطا به پایان رسیده است، عنوان کرد: متاسفانه برخی در داخل کشور همواره در جایگاه وکیل مدافع صنعتگران و تولیدکنندگان خارجی ظاهر شده و اصرار دارند که علم ایرانی قادر به فراهم آوردن رفاه حال شهروندان نیست حال آنکه این طور نیست و اگر اعتماد لازم به جوانان به عمل آید، می توان به افق های بسیار روشن برای اقتصاد ملی امیدوار بود.
 
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج نیز با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر میدان دادن به پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان تاکید فراوانی داشته و دارند، اذعان داشت: آنچه مسیر را برای تعالی حقیقی ملت شهیدپرور ایران اسلامی هموار می سازد، بهره گیری از علم و عمل در همه عرصه ها است که وظیفه هموار کردن رسیدن به این مسیر متوجه مسئولان و حرکت در آن متوجه جوانان و نوجوانان و نخبگان است.

سعید فیروزگاه تاکید کرد: البته اگر یافته های حاصل از پژوهش های علمی در قفسه کتابخانه ها بایگانی شود و نگاه مان به حوزه تحقیق و پژوهش صرفاً شعارگونه و خالی از روح عملیاتی باشد، نمی توان خروجی لازم را شاهد بود و همانطور که در فوق اشاره شد، ما نیازمند گام هایی از جنس علم و سپس عمل می باشیم.

شهردار اسبق شهر چهارباغ ادامه داد: مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج رسالت دارد با استفاده از ظرفیت بالای نخبگان نسبت به تبادل تجربه و دانش با دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی، احصاء مشکلات و کاستی های موجود، ارایه برنامه و طرح به منظور ارتقای سطح بهره وری سازمانی و اجرای پروژه های تحقیقاتی با هدف کاهش هزینه های جاری اقدام نماید که البته در ابتدای مسیر قرار داریم و برای به ثمر نشستن فعالیت ها نیازمند صرف مدت زمان بیشتری هستیم.

به گفته این نماینده مردم کرج در پارلمان شهری، حمایت از شرکت های دانش بنیان و توجه ویژه به پژوهشگران و نخبگان را می توان از زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی و فصلی مهم از دغدغه ها و منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برشمرد؛ چرا که ماحصل آن کاهش وابستگی به کشورهای خارجی، تقویت اقتصاد ملی و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی است.

فیروزگاه در ادامه گفت: البته توجه ویژه به مشکلات و دغدغه های پژوهشگران نباید منوط به فصل مشخصی از سال همچون هفته پژوهش و فناوری باشد و اگر هر روز و هر سال را برای توسعه علم و فناوری اختصاص دهیم، باز هم کم است، چرا که در هر ثانیه از عمر جهان هستی صدها علوم و فناوری جدید متولد شده و به موازات آن، صدها تکنولوژی تحت عنوان «قدیمی و ناکارآمد» بایگانی می شوند.

رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج نیز طی گفتگویی با تاکید بر اینکه با دست پُر به نمایشگاه هفته پژوهش، فناوری و فن بازار آمده ایم، اظهار داشت: در این مجال که باید از آن تحت عنوان فرصت طلایی یاد کرد، به دنبال بهره مندی از ظرفیت های دانشگاهی و آشنایی با پتانسیل های پژوهشی نخبگان و دانشگاهیان هستیم و استقرار نمایشگاه در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران نیز نیل به این هدف خطیر را آسان تر کرده است.

مجید کاویانی اضافه کرد: مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورا قصد دارد در درجه نخست نیاز شهرداری کرج و معاونت ها و سازمانها و مناطق تابعه به موضوعات علمی و پژوهشی را تامین نماید و سپس با شاخ و برگ گرفتن و توسعه فعالیت های سازمانی به یک نهاد مرجع در سطح کشور تبدیل شود. نهادی که با دو بال عزم ملی و مدیریت جهادی به دنبال توسعه همدلی و همزبانی در سطح میهن اسلامی است و قصد دارد روحیه اعتماد به نفس، خودباوری و شعار می شود و ما می توانیم را در بین اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان تسری دهد.

عضو پارلمان شهری کرج در ادامه از تشکیل هفت کمیته پژوهشی در این مرکز تحت عناوین کمیته های: فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل، معماری و منظر شهری، محیط زیست و توسعه پایدار، حقوقی، اقتصاد شهری و فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

تدوین نظام نامه پژوهش و تعیین اولویت های پژوهشی، پیشنهاد تشکیل دبیرخانه مراکز پژوهش و مطالعات کلانشهرها، تشکیل تالارهای گفتـگوی مساله شناسی مـدیریت شهری و... از جمله مهمترین اقدامات و فعالیت های مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج از بدو تاسیس تاکنون بود که در صحبت های کاویانی به آنها اشاره گردید.

این مسئول ارشد شهری در ادامه در خصوص بانک ایده مدیریت شهری کرج که چندی پیش طی مراسمی رونمایی شد نیز توضیحاتی ارایه کرد؛ مرکز به منظور شناسایی، مشاركت و تعامل تمام کارشناسان فعال و خبره در تصميم سازي و تصميم گيري شهری نسبت به تهیه بانك اطلاعات طرح های مرتبط با رويكردی نوین و خلاقانه در حوزه مدیریت شهری کرج اقدام نمود.

آغاز به کار باشگاه پژوهشگران شهر دیگر محور سخنرانی عضو شورای اسلامی شهر کرج بود. کاویانی در توضیح این دستاورد اذعان داشت: مرکز پژوهشها جهت پیشبرد اهداف و برنامه های پژوهشی و مطالعاتی خود و با بهره گیری از ظرفیت های داوطلبانه از کلیه علاقمندان واجد شرایط اقدام به راه اندازی این باشگاه کرده است.

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: توسعه پژوهش و فناوری عامل اصلی خلق ثروت و اقتدار کشورها است.

حجت اله غلامرضایی اظهار کرد: بررسی وضعیت موجود توسعه علم و فناری در کشور دلالت بر رشد شتابان شاخص های توسعه علمی دارد ولی برخی ضعف های موجود در زمینه تولید فناوری و تجاری سازی آن منجر به رشد نامتوازن شاخص های توسعه علم، فناوری و نوآوری شده است.

وی افزود: پژوهش و فناوری به عنوان یک فرصت مناسب و ظرفیت جدید برای بهبود وضعیت توسعه علم و فناوری در کشور محسوب شده که به فراخور آن این رویکرد باید در استان ها تقویت شود.

عضو پارلمان شهری کرج در ادامه با اشاره به اهمیت پژوهش و حاکم شدن رویکرد علمی در جامعه یادآور شد: برنامه ریزی در جهت برگزاری هفته پژوهش، مطالعه اسناد بالادستی علم و فناوری و برنامه ریزی برای تنظیم سند جامع علم و فناوری استان از مسائلی است که باید با جدیت پیگیری شوند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهر کرج می گوید: تحقیق و پژوهش های علمی نباید صرفاً معطوف موضوعات سخت افزاری و نرم افزاری شود و در بحث آسیب های فرهنگی و اجتماعی نیز که بخش هایی از جامعه را در برگرفته و هر روز بر قربانیان آن افزوده می شود، نیز نیازمند تحقیق و کار علمی هستیم.

فاطمه اسکندری افزود: از مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی انتظار می رود با استفاده از مراکز دانشی و ارزشی و تعامل هدفمند با نهادهایی همچون: سپاه، بسیج، دادگستری، حوزه های علمیه و دانشگاهها به دنبال ترسیم مدل هایی برای ارتقای معنویت و اخلاق در جامعه باشد و راهکارهای مصون نگه داشتن ذهن و فکر جوانان و نوجوانان از باتلاق اعتیاد و شبکه های ماهواره ای را مورد بررسی قرار دهد.

عضو پارلمان شهری کرج اضافه کرد: آنچه در فعالیت های علمی و پژوهشی اهمیت دارد، بومی سازی فناوری های نوین است؛ چرا که پیشرفت و توسعه در کشور ایران بایستی منطبق بر آموزه های دینی و انسانی صورت پذیرد و ما بر خلاف برخی کشورهای جهان که دنیا را برای آسایش و رفاه ملت های خویش به آتش و خون کشیده اند، خواستار دنیایی توام با صلح، دوستی و آشتی ملت ها و پایان جنگ و تفرقه هستیم و این یعنی مدل اسلامی، ایرانی پیشرفت و تعالی.

محمدصادق باغستانی از دیگر نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر کرج هم ایده های جالبی را برای ارایه دارد؛ «هزینه کرد برای تولید علم و دانش به جای مقابله با آثار و تبعات ناشی از زندگی سنتی.»

وی که برای بازدید از نمایشگاه هفته پژوهش، فناوری و فن بازار استان البرز در محل نمایشگاه های پردیس کشاورزی دانشگاه تهران واقع در ابتدای بلوار امامزاده حسن (ع) حضور یافته بود، طی سخنانی اظهار داشت: بسیاری از هزینه هایی که در حال حاضر متوجه شهرداریها می باشد، ناشی از عدم رعایت نکات علمی در ایجاد زیر ساختها و تاسیسات شهری می باشد و اگر نگاه مان به حوزه تحقیق و پژوهش عاری از تنگ نظری و عادلانه باشد، می توان شهری پیشرفته را برای شهروندان به ارمغان آورد.

این مسئول ارشد شهری اضافه کرد: مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورا گام های بلندی به سمت شناسایی فرصت ها و تهدیدهای پیش روی مدیریت شهری در استفاده از فناوری های نوین برداشته است که امیدواریم با حمایت های صورت گرفته به ثمر بنشینند و بتوانیم با کاهش چشمگیر هزینه های اداره شهر، بخش اعظم بودجه های سالانه را معطوف اجرای پروژه های کلان عمرانی و خدماتی کنیم.

باغستانی همچنین گفت: بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، کشورمان از سمت منبع بنیان به سوی دانش بنیان در حال تغییر جهت است و باید بدانیم که دیر یا زود عمر منابعی همچون نفت و گاز به پایان خواهد رسید و پس از آن شرایط خوبی برای ملت و دولت متصور نیست اما خاصیت اصلی تحقیق و پژوهش در زایشگری آن است؛ به نحوی که با مرور زمان نه تنها از طول و عرض آن کم نمی شود، بلکه روز به روز شکوفاتر و متعالی تر می شود و فی الواقع آینده کشورمان در گرو میدان دادن به نخبگان و پژوهشگران است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرج باور دارد؛ چنانچه برای حذف آزمون و خطا از روند اداره شهرها آستین همت بالا نزنیم، شاید در آینده کار چندانی برای مقابله با چالش ها و مشکلات شهری از دست مان ساخته نباشد.

محمد علی بخشی در این گفتگو عنوان کرد: کرج در دهه های گذشته باغشهری با منابع سرشار آبی بود اما امروز چه شده که نه از آن باغات و سرسبزی خبری هست و منابع آبی نیز روز به روز در حال آب رفتن هستند. آیا اگر برای مدیریت علمی منابع آبی برنامه ریزی لازم صورت می گرفت، امروز شهرمان در باتلاق «بحران کمبود آب گرفتار می ماند؟

وی با بیان اینکه تحقیق و پژوهش ضمن رصد گذشته و ارزیابی موقعیت کنونی به ترسیم آینده می پردازد، اظهار داشت: چنانچه مسئولان به دانش و تجربه مجهز شده و فضا را برای فعالیت های تحقیقی و پژوهشی مهیا سازند، شاید در دهه های آینده خبری از مشکلات و چالش های کنونی نباشد و در مقابل چشمان خود شاهد جان دادن منابع و ثروت های طبیعی و خدادادی نباشیم!

عضو شورای اسلامی شهر کرج نیز در پایان این گزارش بیان داشت: نقش پژوهش های کاربردی در توسعه پایدار آنچنان انکارناپذیر است که به صراحت می‌توان از آن به عنوان عامل محرک توسعه و ضامن پیشرفت در همه حوزه‌ها یاد کرد.

داود وحیدی اعلام کرد: امروزه در کشورهای پیشرفته، پژوهش؛ یک سرمایه گذاری استراتژیک محسوب می‌شود و در دانشگاه‌ها نیز حمایت از امر پژوهش و پژوهشگر در رأس اولویت ها قرار دارد.

وی اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که تحقیق و پژوهش عنصر نجات بخش جوامع و دست یافتن به زندگی ایده ال است و از همین روست که تمامی کشورها جهت دست یافتن به اهداف و آرمان‌ها، پیشرفت و توسعه و روش‌های بهینه زندگی ازپژوهش و تحقیق سود می‌جویند، بنابراین آنچه می‌تواند پژوهش و تولید علم را به توسعه پایدار کشور گره زده و موجب پویایی و اثربخشی مراکز تحقیقاتی شود، ارتباط تنگاتنگ تحقیق و پژوهش با صنعت و مسئله محور شدن پژوهش‌ها است، تا توسعه علمی کشور در خدمت توسعه صنعتی و فرهنگی قرار گیرد.

وحیدی خاطر نشان کرد: علم و تحقیق بنا به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب اسلامی عامل اصلی پیشرفت کشور است و بسیاری از مشکلات موجود کشور با تکیه بر تحقیق و پژوهش قابل حل است.
 
تعداد دفعات مشاهده شده : 849
نظر شما
نام :   *
ايميل :
نظر  شما : *
كد :
*
 

 
 
تمامي حقوق اين سايت متعلق به بنياد علمي و فرهنگي شهروند مي باشد.