Skip Navigation Links
صفحه اول
سخن شما
اخبار البرز
پيوندها
تماس با ما
11/18/2017   1396/08/27 - شنبه   RSS 

  كد مطلب : 2283 نسخه چاپي  
1391/07/04 09:31 
 
 تدابیر دانشگاه های خراسان جنوبی/ رفع مشکلات خوابگاهی دانشجویان
   بیرجند -شهرنیوز: خراسان جنوبی مراکز دانشگاهی زیادی را در خود جای داده، به گونه ای که با اشتغال به تحصیل بیش از 45 هزار دانشجو در استان به عنوان استان دانشگاهی و فرهنگی لقب گرفته است.

به گزارش شهرنیوز، خراسان جنوبی با 45 هزار دانشجو به عنوان دانشگاهی ترین استان کشور شناخته شده است.

هر سال در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان مراکز دانشگاهی دغدغه هایی را مطرح می کنند که از جمله آن می توان به تامین خوابگاه، سرویس، ثبت نام و ... اشاره کرد.

امسال مسئولان دانشگاه های استان خراسان جنوبی تدابیر ویژه ای اندیشیده و موفق به رفع مشکلات خوابگاهی و ایاب و ذهاب دانشجویان شدند.

ورود 3000 دانشجوی جدید به دانشگاه بیرجند

رئیس دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار مهر، تعداد دانشجویان ورودی سال تحصیلی 92- 91 را سه هزار دانشجو اعلام کرد.

محمدرضا میری با بیان اینکه دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری اشتغال به تحصیل دارند، اظهارداشت: این دانشجویان در 10 دانشکده و پنج آموزشکده اقماری در سطح استان مشغول به تحصیل هستند.رفع مشکل اسکان دانشجویان با تامین خوابگاه های خودگردان

وی گفت: براساس تمهیدات انجام شده و پیش بینی خوابگاه های خودگردان برای دانشجویان، 100 درصد دانشجویان متقاضی در خوابگاه های دولتی و خودگردان اسکان داده می شوند.

میری تعداد خوابگاه های خودگردان پیش بینی شده برای دختران را دو باب عنوان کرد و بیان داشت: همچنین شش خوابگاه خودگردان برای پسران نیز پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: مشکل اسکان دانشجویان با ایجاد خوابگاه های خودگردان در مرکز استان رفع شده و این دانشگاه هیچ مشکلی برای اسکان دانشجویان در خوابگاه های خودگردان پسران و دختران ندارد.

وی در خصوص خدمات دهی و ایاب و ذهاب دانشجویان، تصریح کرد: در این راستا امسال خط ویژه اتوبوس دانشگاه بیرجند با هزینه شهروندی برای دانشجویان راه اندازی شده است.

اشتغال به تحصیل 1700 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیرجند

وی در ادامه به آمار دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه اشاره کرد و بیان داشت: براساس آخرین اطلاعات 19 درصد دانشجویان دانشگاه بیرجند در مقطع کارشناسی ارشد و دو درصد در دکتری مشغول به تحصیل هستند، که آمار ورودی های جدید نیز به این رقم افزوده خواهد شد.

به گفته وی همچنین از مجموع دانشجویان دانشگاه بیرجند شش درصد در دوره کاردانی و 73 درصد در مقطع کارشناسی اشتغال به تحصیل دارند.

رئیس دانشگاه بیرجند تعداد دانشجویان جدیدالورود مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه در سال تحصیلی جدید را 800 نفر اعلام کرد و بیان داشت: سرجمع تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در سال تحصیلی جدید یک هزار و 700 نفر خواهد بود. وی در خصوص افزایش تعداد دانشجویان کارشناسی نیز، تصریح کرد: همچنین امسال قریب به دو هزار و 200 دانشجو نیز از مقطع کاردانی به کارشناسی راه یافتند.

رئیس دانشگاه بیرجند تعداد اعضای هیئت علمی این دانشگاه را 270 نفر برشمرد و بیان کرد: از این تعداد 63 درصد استادیار، 9 درصد دانشیار و 27 درصد مربی هستند.

راه اندازی 10 رشته جدید در دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی نیز در گفتگو با مهر، از راه اندازی 10 رشته جدید در سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد.

مهدی ثقفی جمعیت دانشجویی این دانشگاه را بیش از 14 هزار دانشجو اعلام کرد و گفت: از این تعداد شش هزار نفر در مرکز بیرجند پذیرش خواهند شد.

وی ظرفیت دانشجویان ورودی جدید این دانشگاه را چهار هزار و 200 نفر عنوان کرد و بیان داشت: از این تعداد یک هزار و 700 نفر در مرکز بیرجند پذیرش خواهند شد.

وی تعداد مراکز پیام نور در استان را 12 مرکز و واحد برشمرد و بیان کرد: دانشجویان این دانشگاه در 70 کد رشته و 300 رشته محل مشغول به تحصیل خواهند شد.

ثقفی با بیان اینکه هفت کد رشته مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور استان فعال است، تصریح کرد: پیگیری لازم برای اخذ مجوز در رشته های فیزیک، جامعه شناسی، تربیت بدنی، و روان شناسی را داریم که احتمالا مجوز این رشته ها در بهمن ماه امسال اخذ شود.

وی با بیان اینکه امسال هشت کد رشته کارشناسی نیز به رشته های واحدها و مراکز پیام نور استان افزوده شده است، بیان کرد: امسال در رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی رباتیک در مرکز بیرجند و مهندسی صنایع، علوم تربیتی، مشاوره، مدیریت صنعتی و کتابداری و اطلاع رسانی در سایر مراکز و واحد های پیام نور استان پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

دانشگاه پیام نور تعهدی در قبال تامین خوابگاه ندارد

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بیشترین جمعیت دانشجویی استان را به خود اختصاص داده است، افزود: با توجه به جمعیت بالای دانشجویی این دانشگاه از توسعه فیزیکی مطلوبی برخوردار است.

ثقفی گروه های ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی، فنی و مهندسی، معماری و کشاورزی را از جمله گروه های آموزشی دانشگاه دانست و افزود: امسال در مقطع کارشناسی ارشد دو رشته ریاضی کاربردی و شیمی آلی به رشته های دانشگاه پیام نور بیرجند اضافه شده است.وی در خصوص تامین خوابگاه برای دانشجویان، گفت: دانشگاه پیام نور تعهدی در قبال تامین خوابگاه و وسیله رفت و آمد دانشجویان ندارد، اما با مساعدت تشکل های دانشجویی، مسئولان دانشگاه و سازمان اتوبوسرانی، خوابگاه و وسیله نقلیه دانشجویان تا حدودی تامین شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی یادآور شد: دانشگاه پیام برای دانشجویان فوق لیسانس که خارج از استان هستند اقدام به تامین خوابگاه از محل خوابگاه های خودگردان در سطح شهر می کند.

76 درصد دانشجویان ورودی دانشگاه صنعتی بیرجند غیر بومی هستند/ راه اندازی رشته جدید آمار ریاضی

رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند در گفتگو با مهر، اظهارداشت: 76 درصد ورودی های جدید این دانشگاه در مقطع کارشناسی غیر بومی هستند.

احمد امیرآبادی زاده ورودی جدید دانشگاه صنعتی بیرجند را 264 نفر ذکر کرد و گفت: جمعیت دانشجویی این دانشگاه یک هزار و 280 نفر است.

وی از راه اندازی رشته آمار گروه ریاضی برای نخستین بار در این دانشگاه خبر داد و گفت: این رشته امسال پذیرش دانشجو داشته است. 

اسکان 475 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه صنعتی بیرجند

از وجود چهار باب خوابگاه ملکی در این دانشگاه خبر داد و گفت: از این تعداد سه باب خوابگاه مربوط به پسران و یک باب متعلق به دختران است.

وی با اشاره به اینکه 380 نفر از دانشجویان پسر و 95 دانشجوی دختر در خوابگاه های این دانشگاه اسکان داده شدند، افزود: همچنین یک باب خوابگاه خودگردان برای دختران در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: دانشجویان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی به خدمات پیش بینی شده برای دانشجویان اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان جدیدالورود تحت عنوان مهارت های زندگی دانشجویی از جمله این فعالیت ها استوی یادآور شد: در زمینه سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان نیز با سازمان اتوبوسرانی بیرجند رایزنی شده و دو دستگاه اتوبوس برای دانشجویان پیش بینی شده است.

فعالیت 15 مرکز علمی کاربردی در خراسان جنوبی

رئیس دانشگاه جامع علمی - کاربردی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با مهر، از فعالیت 15 مرکز جامع کاربردی در این استان خبر داد.

سیدمحمد خراشادی زاده اظهارداشت: مراکز جامع علمی کاربردی بیرجند، فردوس، بشرویه، سرایان، اسدیه، نهبندان، جهادکشاورزی قاین، جهادکشاورزی بیرجند، بهزیستی، سازمان زندانها، حج و زیارت، آتش نشانی، هلال احمر، جهاد دانشگاهی و فنی و حرفه ای از جمله این مراکز هستند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت مراکز علمی و کاربردی فنی و حرفه ای و هلال احمر استان در سال گذشته، اظهارداشت: امسال یک رشته به مرکز هلال احمر افزوده شده و به شش رشته رسیده است.

خراشادی زاده ادامه داد: همچنین مرکز فنی حرفه ای نیز با راه اندازی سه رشته جدید در سال جاری به 9 رشته ارتقاء یافته است.وی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه هشت هزار نفر اعلام شده است، افزود: دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی اشتغال به تحصیل دارند.

راه اندازی 33 رشته جدید در مرکز جلمع علمی کاربردی استان

خراشادی زاده از افزوده شدن 33 رشته جدید به تعداد رشته های تحصیلی این دانشگاه در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: هم اکنون 50 کدرشته در این دانشگاه تدریس می شود.

وی تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال گذشته چهار هزار نفر اعلام کرد و گفت: ثبت نام دانشجویان امسال از 27 شهریور ماه جاری آغاز شده و تا شش مهرماه ادامه خواهد داشت.

رئیس دانشگاه جامع علمی - کاربردی خراسان جنوبی استقبال دانشجویان در ثبت نام را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به افزایش رشته ها و تنوع رشته ها ثبت نام قابل توجه خواهد بود.

اشتغال به تحصیل هفت هزار دانشجو در دانشگاه آزاد بیرجند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خراسان جنوبی نیز در گفتگو با مهر، از اشتغال به تحصیل هشت هزار دانشجو در سال تحصیلی گذشته در این دانشگاه خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در سال تحصیلی جدید حدود یک هزار دانشجو پذیرش شوند.

علی چهکندی نژاد با بیان اینکه این دانشجویان در پنج دانشکده این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در خراسان جنوبی با مشکل کمبود خوابگاه مواجه نیست، عنوان کرد: به کلیه متقاضیان، خوابگاه داده می شود.رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خراسان جنوبی با بیان اینمه خوابگاه های سطح شهر جمع آوری شده است، افزود: امسال دو بلوک مستقل برای اسکان دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه پیش بینی شده است.

وی همچنین در خصوص راه اندازی رشته جدید در این دانشگاه، تصریح کرد: سال گذشته شش رشته جدید در گروه علوم تحقیقات افزوده شده امسال نیز راه اندازی یک رشته جدید در این گروه در دست پیگیری است.

چهکندی نژاد با اشاره به امکانات رفاهی این دانشگاه، یادآور شد: سرویس رفت و آمد به صورت رایگان به دلیل وجود فاصله بین سازمان مرکزی و دانشکده های دانشگاه همانند سال های قبل در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

 
تعداد دفعات مشاهده شده : 478
نظر شما
نام :   *
ايميل :
نظر  شما : *
كد :
*
 

 
 
تمامي حقوق اين سايت متعلق به بنياد علمي و فرهنگي شهروند مي باشد.