Skip Navigation Links
صفحه اول
سخن شما
اخبار البرز
پيوندها
تماس با ما
12/11/2017   1396/09/20 - دوشنبه   RSS 

  كد مطلب : 1395 نسخه چاپي  
1391/06/14 09:53 
 
 بهبود تولید در قطب انجیرستانهای جهان/ برگزاری جشنواره انجیر
   شیراز - شهرنیوز: با بهتر شدن بارشها، طی مدت اخیر شرایط تولید انجیر در استهبان فارس به عنوان قطب انجیرستانهای جهان نیز بهبود یافته است.

به گزارش شهرنیوز، شهرستان استهبان در شرق استان فارس قرار گرفته و از شمال به دریاچه بختگان از جنوب به کوه های تودج ( توده ) ازغرب به دشت رونیز و از شرق به کوه های داراب وایج محدود می شود، در حقیقت این منطقه دشتی است با وسعت دو هزار کیلومتر مربع و میانگین ارتفاع هزار و 731 متر از سطح دریا که توسط کوه ها احاطه شده است.

اقتصاد و معیشت این منطقه بیشتر بر پایه کشاورزی، باغداری و صنایع دستی استوار بوده و به لحاظ سطح زیر کشت، تولید کمی و کیفی و سایر ابعاد این شهرستان به عنوان قطب تولید انجیر ایران و جهان مطرح شده است.

استهبان دارای 23 هزار هکتار انجیرستان است که حدود 18 هزار هکتار آن بارور و بقیه نهال است. در این شهرستان در فصول بارندگی با میانیگن بارش 350 میلیمتر، 17 هزار تن انجیر تولید می شود اما طی چند سال گذشته وضعیت این انجیرستانها به دلیل خشکسالی آنقدر نگران کننده شده که معیشت مردم در این شهرستان نیز به مخاطره افتاده بود اما در سال جاری مسئولان امر بر این باورند که به دلیل بارشهای سال گذشته در استان وضعیت انجیرستانهای استهبان بهبود پیدا کرده به گونه ای که در سال جاری تولید انجیر در این شهرستان افزایش می یابد.
فرماندار شهرستان استهبان در رابطه با آخرین وضعیت قطب تولید انجیر جهان گفت: طی پنج سال گذشته شاهد خشکی بخش اعظمی از انجیرستانهای استهبان بودیم به گونه ای که سطح تولید انجیر در این شهرستان کاهش چشمگیری داشت.

نعمت الله اکبری نژاد افزود: خوشبختانه در سال گذشته به دلیل بارشهای مناسب باران در استان به ویژه شهرستان استهبان وضعیت انجیرستانها بهبود یافته و امید می رود که در سال جاری سطح تولید از آن وضعیت اسف بار خارج شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات جهادکشاورزی برای حمایت از انجیرستانهای استهبان بیان کرد: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی به تمام تعهدات خود پیرامون تخصیص اعتبار برای انجیرستانهای استهبان عمل نکرد البته اقداماتی از جمله آبیاری سیار که برخی از کارشناسان با آن مخالف بودند، انجام شد.

برگزاری جشنواره انجیر در قطب تولید انجیر جهان

اکبری نژاد در ادامه سخنان خود از برگزاری جشنواره انجیر در استهبان خبر داد و گفت: در راستای تحقق شعار امسال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در شهرستان استهبان جشنواره انجیر برگزار می شود.

وی افزود: این جشنواره در شانزدهم شهریور ماه سال جاری با حضور مسئولان کشوری از جمله وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر مسئولان استانی برگزار می شود.

 فرماندار شهرستان استهبان ادامه داد: در این جشنواره علاوه بر مسئولان کشوری و استانی، تولید کنندگان، صادر کنندگان و دیگر دست اندرکاران حضور خواهند داشت و پیرامون سرمایه گذاری در این حوزه نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی با اشاره به صادارت انجیر از استهبان به صورت خام به دیگر کشورها اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل عدم وجود کارخانه فرآوری انجیر استهبان به صورت خام با قیمت پایین به دیگر کشورها صادر می شود و پس از فرآوری در بسته بندی شکیل با قیمتهای بالاتر در بازار عرضه می شود.

اکبری نژاد در ادامه سخنان خود یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره را شناساندن این پتانسیل به جهان عنوان کرد و اظهار داشت: انجیرستانهای استهبان بزرگترین انجیرستانهای دیم جهان است در حالیکه از این پتانسیل آنگونه که باید استفاده نمی شود.

وی افزود: مقرر شده که در این جشنواره نسبت به جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی این شهرستان برای حمایت از تولید انجیر و ایجاد کارخانه فرآوری اقدام شود که امیدواریم این امر محقق شود. 

 مهر
تعداد دفعات مشاهده شده : 192
نظر شما
نام :   *
ايميل :
نظر  شما : *
كد :
*
 

 
 
تمامي حقوق اين سايت متعلق به بنياد علمي و فرهنگي شهروند مي باشد.